به مناسبت میلاد سراسر نور پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام جعفرصادق(ع)

یادداشت ها

 

 

به مناسبت میلاد سراسر نور پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام جعفرصادق(ع)photo 2016 01 07 22 22 15

به نام خدا
امروز هفدهم ربیع الاول است،سالروز میلاد مسعود وسراسر نور فخر کائنات ،پیامبر رحمت ومهربانی حضرت محمد(ص) وفرزند صالح وبزرگوارش امام جعفر صاق (ع) وفرصتی است برای شناخت بیشتر ابعاد شخصیت آن الگوهای شایسته وراستین.

یراستی که سيره و روش پيامبر بزرگوار اسلام(ص) الگويي شايسته و ماندگار براي همه‌ي مسلمانان در همه‌ي ادوار است، چرا كه خداوند بزرگ او را به عنوان «اسوه‌ي حسنه» معرفي كرده است. «لَقدْ كانَ لَكم في رسولِ اللهِ اُسوَةٌ حَسَنةٌ» (احزاب/ 21)
راه و روش پيامبر(ص)در تربيت انسان نوري از انوار الهي بود كه در وجودش تابيده بود. به عبارت ديگر او مستقيماً تحت تربيت مربي كاينات يعني رب‌العالمين بود، چنان كه خود فرمود: «مرا پروردگارم تربيت كرد و چه نيكو تربيتي»
امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مكرراً با اشاره به شخصيت والا و عظمت پيامبر اسلام بر پيروي از آن «اسوه‌ي كامل» تأكيد مي‌نمايد:
«چه‌قدر بزرگ است منّتِ خدا بر ما كه رهبري چون پيامبر(ص) به ما داده‌اند كه از او پيروي نماييم و رهبري كه راه او را برويم.»، «پس، از روش پيامبر(ص) پاك و پاكيزه پيروي كن زيرا روش پيامبر(ص) الگوي كاملي براي پيروي‌كردن است.»(خطبه 160)

یادداشتی در یادبود استاد باستانی پاریزی

یادداشت ها

 

یادداشتی در یادبود استاد باستانی پاریزی

photo 2016 01 07 22 33 09به مناسبت رونمایی از فراخوان جایزه جهانی استاد باستانی‌پاریزی

برخی آدم‌ها نه با بیان که در عمل بر دیگران تأثیر می‌گذارند و البته زبان عمل بسیار اثربخش است.
فعل و گفتارم نمی‌باشد چو با هم آشنا کی اثر بخشد به گوش دیگران افسانه‌ام
صحبت از استاد باستانی پاریزی است؛ یکی از شخصیت‌های خوش‌نام فرهنگ ایران‌زمین که قریب 70سال متمادی علاوه بر تربیت نسل فرهیخته‌ای از دانشجویان، آثاری ارزشمند از خود بر جای گذاشت که علاوه بر جنبه‌ی تحقیقی، از اقبال عامّه برخوردار است.
قلم شیوا و بیان گیرای این مرد فرهیخته حدیث«آن‌چه از دل برآید، لاجَرَم بر دل نشیند» را تداعی می‌کند.
خاطره‌ی من از ایشان به سال 1375 برمی‌گردد. در دیداری که با این مرد اندیشمند داشتم، از وی درخواست کردم؛ مقدمه‌ای بر چاپ دوم کتاب«راور؛ شهری در حاشیه‌ی کویر»بنویسند، ایشان هم با نهایت تواضع قبول کردند و لطفشان شامل حال من شد. زمانی‌که بسته‌ی پُستی حامل یادداشت‌های ایشان را دریافت کردم، نکته‌ای باعث شگفتی من شد و آن این‌که ایشان مقدمه را بر روی یک دسته کاغذ با عرض حدود 5/2 و طول 20 سانتی‌متر نوشته بودند، کاملاً مشخص بود این کاغذها، ضایعات یک چاپ‌خانه است و استاد برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ این کار را کرده‌اند.
این کار استاد برای من درس بزرگی بود که می‌توان با صرفه‌جویی و استفاده‌ی مناسب از آن‌چه در اطرافمان وجود دارد هم به اقتصاد خانواده و جامعه کمک کرد و هم به محیط زیست. با خود گفتم؛ به راستی اگر همه‌ این‌گونه بیندیشیم و این‌گونه عمل کنیم، چگونه کشوری خواهیم داشت؟ و بیش از 20 سال است که این یادداشت‌ها را به عنوان یادبود نگه داشته‌ام.
یاد این آبادگر بوستان تاریخ و مورّخ پرکار و کرمان‌شناس توانا گرامی باد با این ذکر:
گرچه از هر ماتمی خیزد غمی فرق دارد ماتمی با ماتمی
لاجرم در مرگ مردان بزرگ ای دریغا گفت باید عالمی

ماشاالله کاربخش راوری
سال‌مرگ استاد فقید باستانی پاریزی- فروردین‌ماه 94- راور