یادداشتی در یادبود استاد باستانی پاریزی

یادداشت ها

 

یادداشتی در یادبود استاد باستانی پاریزی

photo 2016 01 07 22 33 09به مناسبت رونمایی از فراخوان جایزه جهانی استاد باستانی‌پاریزی

برخی آدم‌ها نه با بیان که در عمل بر دیگران تأثیر می‌گذارند و البته زبان عمل بسیار اثربخش است.
فعل و گفتارم نمی‌باشد چو با هم آشنا کی اثر بخشد به گوش دیگران افسانه‌ام
صحبت از استاد باستانی پاریزی است؛ یکی از شخصیت‌های خوش‌نام فرهنگ ایران‌زمین که قریب 70سال متمادی علاوه بر تربیت نسل فرهیخته‌ای از دانشجویان، آثاری ارزشمند از خود بر جای گذاشت که علاوه بر جنبه‌ی تحقیقی، از اقبال عامّه برخوردار است.
قلم شیوا و بیان گیرای این مرد فرهیخته حدیث«آن‌چه از دل برآید، لاجَرَم بر دل نشیند» را تداعی می‌کند.
خاطره‌ی من از ایشان به سال 1375 برمی‌گردد. در دیداری که با این مرد اندیشمند داشتم، از وی درخواست کردم؛ مقدمه‌ای بر چاپ دوم کتاب«راور؛ شهری در حاشیه‌ی کویر»بنویسند، ایشان هم با نهایت تواضع قبول کردند و لطفشان شامل حال من شد. زمانی‌که بسته‌ی پُستی حامل یادداشت‌های ایشان را دریافت کردم، نکته‌ای باعث شگفتی من شد و آن این‌که ایشان مقدمه را بر روی یک دسته کاغذ با عرض حدود 5/2 و طول 20 سانتی‌متر نوشته بودند، کاملاً مشخص بود این کاغذها، ضایعات یک چاپ‌خانه است و استاد برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ این کار را کرده‌اند.
این کار استاد برای من درس بزرگی بود که می‌توان با صرفه‌جویی و استفاده‌ی مناسب از آن‌چه در اطرافمان وجود دارد هم به اقتصاد خانواده و جامعه کمک کرد و هم به محیط زیست. با خود گفتم؛ به راستی اگر همه‌ این‌گونه بیندیشیم و این‌گونه عمل کنیم، چگونه کشوری خواهیم داشت؟ و بیش از 20 سال است که این یادداشت‌ها را به عنوان یادبود نگه داشته‌ام.
یاد این آبادگر بوستان تاریخ و مورّخ پرکار و کرمان‌شناس توانا گرامی باد با این ذکر:
گرچه از هر ماتمی خیزد غمی فرق دارد ماتمی با ماتمی
لاجرم در مرگ مردان بزرگ ای دریغا گفت باید عالمی

ماشاالله کاربخش راوری
سال‌مرگ استاد فقید باستانی پاریزی- فروردین‌ماه 94- راور