به مناسبت میلاد سراسر نور پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام جعفرصادق(ع)

یادداشت ها

 

 

به مناسبت میلاد سراسر نور پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام جعفرصادق(ع)photo 2016 01 07 22 22 15

به نام خدا
امروز هفدهم ربیع الاول است،سالروز میلاد مسعود وسراسر نور فخر کائنات ،پیامبر رحمت ومهربانی حضرت محمد(ص) وفرزند صالح وبزرگوارش امام جعفر صاق (ع) وفرصتی است برای شناخت بیشتر ابعاد شخصیت آن الگوهای شایسته وراستین.

یراستی که سيره و روش پيامبر بزرگوار اسلام(ص) الگويي شايسته و ماندگار براي همه‌ي مسلمانان در همه‌ي ادوار است، چرا كه خداوند بزرگ او را به عنوان «اسوه‌ي حسنه» معرفي كرده است. «لَقدْ كانَ لَكم في رسولِ اللهِ اُسوَةٌ حَسَنةٌ» (احزاب/ 21)
راه و روش پيامبر(ص)در تربيت انسان نوري از انوار الهي بود كه در وجودش تابيده بود. به عبارت ديگر او مستقيماً تحت تربيت مربي كاينات يعني رب‌العالمين بود، چنان كه خود فرمود: «مرا پروردگارم تربيت كرد و چه نيكو تربيتي»
امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مكرراً با اشاره به شخصيت والا و عظمت پيامبر اسلام بر پيروي از آن «اسوه‌ي كامل» تأكيد مي‌نمايد:
«چه‌قدر بزرگ است منّتِ خدا بر ما كه رهبري چون پيامبر(ص) به ما داده‌اند كه از او پيروي نماييم و رهبري كه راه او را برويم.»، «پس، از روش پيامبر(ص) پاك و پاكيزه پيروي كن زيرا روش پيامبر(ص) الگوي كاملي براي پيروي‌كردن است.»(خطبه 160)

 

آن حضرت هم چنین در نامه‌ي 53 نهج‌البلاغه نيز مالك اشتر را بهپيروي از قرآن و رسول خدا سفارش مي‌كند و مي‌فرمايد: «اي مالك! بر تو لازم است به اثر و خط مشي‌اي كه از رسول خدا در اختيار است و يا فريضه‌اي در قرآن به چشم مي‌خورد، اقتدا كني.»

غنچه‌اي از شاخسار مصطفـي گل شو از باد بهـار مصطفي
از بهارش رنگ و بو بايد گرفت بهره‌اي از خُلق او بايد گرفت
تابش نورشخصیت والای نبی مکرم اسلام سراسر گیتی را فرا گرفته است.بسیاری از شرق شناسان،مورخان واندیشمندان غربی زبان به ستایش این پیامبر بزرگ الهی گشوده واورا ستایش کرده اند.در اینجا نمونه ای از این دیدگاه ها را می خوانید.
هربرت وایل (نویسنده و دانشمند بزرگ سوئیسی):
محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ظهور کرد و اوهام را زدود و پرستش بت‌ها را حرام کرد. او مردم گمراه را به راه راست هدایت کرد و ننگ جاهلیت را از جامعه عرب برطرف ساخت و آن‌ها را از حضیض جهل و نادانی رهانید و به مقام عالی انسانی رسانید.
ویل دورانت:
محمد (ص)، پیغمبری بزرگ و موحدی کامل بود که مانند نداشت و برای اصلاح بشر مبعوث شده بود .
کارل مارکس ( فیلسوف و اقتصاد دان آلمانی):
حقیقت انکارناپذیر این است که محمد (ص) مبعوث شد تا رسالتی را که خلاصه رسالات سابق و مافوق آن‌ها بود، برای عالم بیاورد. بنابراین رسالت او دستور ثابتی است برای عالم و آنچه را محمد (ص) آورده یا گفته، با ذوق و فهم امروزی مطابق است.

توماس کارایل:
« به خدا سوگند، او(حضرت محمد (ص))به تمام معنا مردی بزرگ و بی‌مانند بود و اگر چنین نبود، نمی‌توانست از آن عرب‌های صحرا گرد و مردمان سخت و سنگ‌دل و متکبر، آن‌همه احترام و اجلال و تعظیم ببیند »


ار.اف.بودلی(خاورشناس و نویسنده سوئیسی):
«کسی که درباره‌ی زندگانی محمد (ص) تفکر کند، مبهوت حکمت و تدبر او می‌شود و محمد (ص) را زنده‌ای می‌بیند که در هیچ عصری نمی‌میرد. محمد(ص)یک رادمرد واقعی بود.»

ث.ل.هندی (دانشمند بزرگ هندی):
«ای محمد(ص)، ای پیامبر برحق که نیروی بی‌مانند تو، از مصدر جلال خداوندی و عالم غیب و ابدیت سرچشمه گرفته است، من با کمال فروتنی در برابر عظمت تو سر فرود می‌آورم»

لین پول (نویسنده مشهور انگلیسی) :

«در محمد(ص) یک جنبه‌ی عجیب ،بدیع و بی مانندی هست که هر کس را وادار به قدردانی و ستایش می‌کند»

حنّا خیرالله(نویسنده مسیحی لبنانی):
محمد(ص)، کسی است که تمدنی به‌وجود آورد که چشم عالم را خیره ساخت و هنوز هم مورد احترام و پسند و تعظیم فلاسفه تمام جهان است

جرج برنارد شاو(نویسنده و فیلسوف انگلیسی):
«زندگانی حیرت‌آور این مرد(حضرت محمد (ص))تأثیر عجیبی در من کرده است. بنابراین ، معتقدم دین او یگانه دینی است که با تمام ادوار زندگی بشری مناسب می‌باشد و قابلیت آن را دارد که هر نسلی را به خود جلب کند.»
به آن امید که فروغ امید بخش نبوی سراسرجهان را روشن وبه برکت آن ریشه ظلم وبی عدالتی از میان برچیده شود.

ماشاالله کاربخش راوری
17 ربیع الاول 1437 هجری قمری
مصادف با 8دی ماه 1394