جلوه های شکوهمند ایثار و زندگی

یادداشت ها

 

مهربانـــی را اگر قسمت کنیم             من یقین دارم به ما هم می‌رسد


تاریخ گواه تلاش‌های خیرخواهانه و بشردوستانه زیادی است که هم‌چون جویباران نغمه‌گری در جریان پر پیچ ‌وتاب و دل‌نواز خویش طراوت و زندگی را به دیگران هدیه کرده است. این جریان امیدآفرین و نشاط‌انگیز از آغاز تولد انسان تا بی‌کران ابدیت، مسیر زندگی‌های زیادی را تغییر داده است و فرصت‌هایی آکنده از رویش و آرامش را برای دیگران فراهم آورده است. این فرصت‌های طلایی برای همگان در همه زمان‌ها و مکان‌ها وجود دارد و چه سعادتمند هستند کسانی‌که در مسیر درخشان و پرفضیلت انسان‌دوستی و دیگرخواهی گام برمی‌دارند و درحقیقت در هر قدم خویش فرصتی برای رشد و تعالی جامعه انسانی و زندگی بهتر برای خود و دیگران فراهم می‌آورند. آنان مصداق این کلام نورانی امام علی«ع» هستند که: «خوشا به حال کسی که دست به انجام اعمال صالح بزند، قبل از آن‌که اسباب و زمینه‌های آن از دست برود.»


بی‌شک ذهن جاودانه بیدار تاریخ بشری همواره سرشار از خاطره‌های دل‌پذیر انسان‌های صدیق و پاک‌نهادی بوده که با کرامت و بزرگواری بی‌همانندی، از توش و توان خویش برای زدودن رنج و غم از چهره هم‌نوعان از هیچ کوششی فروگذار نکرده‌اند و بدین‌سان گوهر تابناک انسانی را پاس داشته‌اند تا از این رهگذر نقشی هر چند کوچک را در بهروزی جامعه خویش ایفا نمایند.
روی‌آوردن به کار نیک و دست‌گیری از دیگران طرفه فرصتی است تا انسان در بند ملک، به چگونگی سیر در ملکوت الهی به تأملی دیگرگون بنشیند و ایثار و سخاوتمندی یکی از پرشکوه‌ترین نشانه‌های آدمی به عنوان اشرف مخلوقات است که او را به عظمتی والا می‌رساند.
تأسیس بنیاد نیکوکاری و فرهنگی سیدالشهداء«ع» (نسیم مهر) ریشه در چنین اندیشه‌ای دارد. این مؤسسه از ابتدا تا امروز در پرتو الطاف بی‌‌کران الهی، حمایت‌های ارزشمند و ماندگار همراهان، حامیان و خیرین گران‌قدر و تلاش و کوشش خستگی‌ناپذیر دست اندرکاران، مربیان و مددکاران راهی طولانی را پیموده تا فرصتی برای رشد و تعالی کودکان و نوجوانان این سرزمین فراهم آورد و آنان به آینده‌ای بهتر رهنمون شوند. بنیان این بنیاد بر اهداف والا و مقدسی گذاشته شده است که خلاصه آن ساختن انسان و راهنمایی او به سوی زندگی بهتر و کمال بشری است.
آری این‌جا حیات و بالندگی موج می‌زند و زندگی معنا می‌شود. در این فضای عطرآگین می‌توان شکوهمندترین جلوه‌های ایثار و زندگی و زیباترین تمثیل‌های عشق به انسان و انسانیت را به تماشا نشست.
آن‌چه در این‌جا اتفاق می‌افتد، بیانگر این واقعیت است که؛ می‌توان چون آفتاب  با وجود سرشار از عطوفت خود به زندگی دیگران روشنی بخشید و چون ابری گوهربار سخاوتمندانه و بی‌دریغ، پیوسته بر کشتزار آرزوهایشان بارید. می‌توان چون خورشید با طلوعی زرافشان و زندگی‌بخش، باغ آرزوهای نیازمندان و بی‌پناهان را غرق نور و سرور کرد و چون نسیم بهاری، جان و روح خستگان را نوازش نمود.
... و اینک در ادامه و استمرار این راه پرفراز و نشیب هم‌چنان نیاز داریم در کنارمان باشید و با هم‌فکری و همکاری از دشواری‌های این مسیر بکاهید، چرا که هزاران بخشندگی کوچک می‌توانند موجی بلند برای تغییرات بزرگ ایجاد کند. آن‌گونه که مارگارت چو می‌گوید: «گاهی بخششی کوچک می‌تواند مسیرهایی در زندگی دیگران ایجاد کند که منجر به بروز تغییراتی بزرگ شود.» چرا که:
ما بدان مقصد عالــــی نتوانیم رسید
تا مگر لطف شما پیش نهد گامی چند
با این نگاه اگر هر کدام به این سوال کلیدی پاسخ دهیم که در این میانه و میدان در حد توان خود چه وظیفه‌ای داریم و چگونه باید نقش خویش را ایفا کنیم، قطعاً تصمیمی زیبا خواهیم گرفت. تصمیمی مبارک که هم برای خودمان لذت‌بخش و آرامش‌آفرین است و هم تأثیری عمیق و ماندگار بر زندگی دیگران و آرامش آنان دارد.
به آن امید که این اندیشه‌های بلند و این دستان به هم پیوسته بتوانند کودکان و نوجوانان این سرزمین را به سوی سعادت و نیک بختی رهنمون کنند.
در خاتمه جا دارد از حمایت‌های ارزشمند خیرین و حامیان بزرگوار و حمایت و همراهی سازمان بهزیستی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و هم‌چنین همراهی و همکاری جمعیت هلال احمر و اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان در این مسیر زندگی‌ساز صمیمانه تشکر و قدردانی نمائیم.

خـــدا یار کسانی اســت که یار یک‌دیگرند
ز راه مهــر و وفـــا دوســـت‌دار یک‌دیگرند
نمی‌کننــد دریـــغ از مساعـــدت در کــار
همیشــه در پی انجـــام کـــار یک‌دیگــرند
چه طاعتی است پسندیده‌تر ز خدمت خلق
خــوش آن گروه که خدمت‌گزار یک‌دیگرند

گام‌هایتان همواره در مسیر حق و نیکی باد